|
Ajax-trainer Ronald Koeman kende in de aanloop naar de derde 'klassieker' van dit seizoen de nodige personele problemen. Bij de Amsterdammers zaten twaalf spelers in de lappenmand. Bovendien gaf Koeman Zlatan Ibrahimovic rust. Nourdin Boukhari nam zijn plaats in de voorhoede in, maar startte vanaf links. Andy van der Meyde begon daardoor als linksbenige speler vanaf de rechterflank. Jari Litmanen kreeg na vier maanden blessureleed weer zijn eerste basisplaats. Om de in goede vorm verkerende Abubakari Yakubu te handhaven op het middenveld, nam John O'Brien de plek van de geblesseerde rechtsback Hatem Trabelsi in.
|

Litmanen probeert Lodewijks met een lob te verschalken

Zlatan haalt uit terwijl Loovens toekijkt

Luinge stuurt Van Hooijdonk met rood weg
|
Bert van Marwijk kon geen beroep doen op Robin van Persie die een fout broodje garnalen had gegeten en daardoor ziek op bed lag.
De openingsfase was voor Feyenoord al creëerde men daaruit geen grote kansen. Na zo'n 20 minuten nam Ajax het heft in handen en moest Feyenoord ver terug. Jari Litmanen zag doelman Patrick Lodewijks te ver voor zijn doel staan en toonde zijn klasse met een bekeken lob vanaf zo'n dertig meter. Lodewijks duwde de bal met de vingertoppen knap over de lat wat hem op een applaus van Litmanen kwam te staan.
Roelof Luinge toonde voor het eerst in de wedstrijd zijn eigen karakterestieke fluitwijze door een zuivere hadsbal van Kalou binnen de zestien weg te wuiven. Wesley Sneijder was namens Ajax nog twee keer gevaarlijk met schoten van buiten het strafschopgebied. Lodewijks hield Feyenoord echter op de been. In tegenstelling tot de eerste helft begonnen de ploegen wel fel aan de hervatting. Al in de eerste minuut kreeg Van Hooijdonk een grote kans maar zijn kopbal schampte de paal. Lodewijks kon even later een vrije trap van Sneijder net uit de kruising tikken. Bosvelt ontsnapte aan rood toen hij de doorgebroken Van der Meyde vloerde maar Luinge vond de afstand tot het doel te groot om hem weg te sturen.
De openings-, en uiteindelijk enige, goal ontstond toen Luinge zijn "Roelof-show" vervolgde en Feyenoord onterecht een vrije trap toekende bij een onschuldig luchtduel tussen Kalou en Maxwell. Feyenoord nam de vrije trap snel. Bosvelt profiteerde van het
hazenslaapje van Van der Vaart. Chivu fungeerde vervolgens als pion bij de één-twee van
Bosvelt met Brett Emerton. Lobont kon het schot van Bosvelt niet keren: 1-0.
Ajax zette vervolgens aan voor een groot offensief en kreeg ook de nodige kansen. Tweemaal vervulde Rafael van der Vaart daarin een hoofdrol. Eerst kopte de middenvelder de bal naast het doel, nadat hij vrij voor de keeper was gezet door invaller Zlatan Ibrahimovic. Even later profiteerde hij niet optimaal van een slippertje van Emerton. Van der Vaart schoot de bal te haastig in en raakte slechts ploeggenoot Ibrahimovic.
|
Roelof Luinge
Een hoofdrol was enkele minuten voor tijd opnieuw voor scheidsrechter Luinge. Allereerst zag hij als enige tijdens een opstootje tussen Van Hooijdonk en Van Damme een slaande beweging van de Feyenoorder en stuurde hem met rood naar de kant. In de slotfase sloeg de vlam helemaal in de pan. Na de rode kaart kookte de klassieker, lange tijd zo gezapig, toch nog over. In blessuretijd ontstond er een opstootje na een duel tussen Sneijder en Bosvelt. In het tumult dat daarop volgde, vloog Bosvelt Ajacied Wesley Sneijder naar de keel. "Sneijder begon", speelde Bosvelt de onschuld na afloop. "En daarna leek het erop of Chivu het hoofd van Song wilde, eh.... aanraken." Van der Vaart vond na afloop: "Er stond erg veel spanning op de wedstrijd, in de tweede helft vond ik Ajax beter voetballen".
Sneijder zelf acteerde de vermoorde onschuld. "Ach, een opstootje", vond de jeugdige Ajacied. "Op een gegeven moment komen de emoties los, dat gebeurt nu eenmaal.
Luinge weigerde na afloop de schrijvende pers te woord te staan. Ajax kan zich,
mits de aanklager geen onderzoek instelt naar enkele Ajacieden, vanaf nu honderd procent concentreren op de competitie en de Champions League, waar volgende week woensdag, 23 april, de return tegen AC Milan in Italië wacht.

Maxwell duelleert met Kalou
Halve finale Amstelcup
Feyenoord-Ajax 1-0 (0-0)
53. Bosvelt 1-0
Feyenoord:
Patrick Lodewijks, Gérard de Nooijer, Brett Emerton, Kees van Wonderen, Patrick
Paauwe, Bonaventure Kalou (69. Chong-gug Song), Paul Bosvelt, Anthony Lurling (88. Glenn
Loovens), Shinji Ono, Thomas Buffel, Pierre van Hooijdonk
Ajax:
Bogdan Lobont, Petri Pasanan (73. Richard Witsche), John O'Brien, Cristian Chivu, Maxwell, Wesley Sneijder, Abubakari
Yakabu, Rafael van der Vaart, Andy van der Meyde, Jari Litmanen (54. Zlatan Ibrahimovic), Nourdin Boukhari (83. Jelle van Damme)
Scheidsrechter: Roelof Luinge
Toeschouwers: 43.000
Kaarten:
Geel: Bosvelt (Feyenooord)
Rood: Van Hooijdonk (87.)
|